Aydınlatma Çeşitleri ve Avize Kullanımı

Aydınlatma Çeşitleri ve Avize Kullanımı

Kategori: Avize Genel Konular (2.Bölüm) Okunma: 5290

Aydınlatma çeşitleri; mekan dekorasyonun en etkili unsurlarından biridir. Doğru aydınlatma modeli kullanılan odanın daha stil sahibi, şık ve gösterişli görünmesini sağlamak sizin elinizdedir. Ayrıca aydınlatmalar; odada kullanılan mobilyaların, tabloların veya dekoratif eşyaların da tercihe ve ihtiyaca göre ön veya arka planda tutulmasına imkan verir. 

Doğal Aydınlatma

Doğadaki en kusursuz aydınlatma tabiki güneş ışıklarından elde edilendir. Odanın olduğundan daha ferah görünmesini sağlar ve eğer ki güneş ışıkları beyaz veya açık renkli mekanlara yansırsa daha da başarılı sonuç alınır. Ancak, yaşadığımız evlerde doğal aydınlatmanın faydalarını kullanmak her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle evin kuzeye bakan odalarında, penceresiz yada küçük dar pencereli odalarda, yılın büyük bölümünde yağmurlu veya kapalı bir atmosfere sahip olan şehirlerde, gündüz vakitlerinde dahi ekstra aydınlatma kullanma ihtiyacı olabilir.

Yapay Aydınlatmalar

Doğal güneş aydınlatmasının ihtiyacı karşılamadığı durumlarda, akşam hava karardıktan sonra veya kış döneminde yaşadığımız evlerde değişik aydınlatma çeşitlerini kullanmamız gerekir. Genel olarak 3 farklı gruba ayırabileceğimiz aydınlatma çeşitleri şu şekildedir:

- Genel Aydınlatma
- Lokal ya da Görev Aydınlatma
- Vurgu Aydınlatma

Genel Aydınlatma

Kullanılan odanın tamamına ışık verecek düzeyde kaynak sağlayan aydınlatma çeşididir. Bu aydınlatma şekline örnek vermek gerekirse tavana asılan bir Avize, spot lambalar, asma tavan armatürleri, duvar veya tavan gömme aydınlatmaları olarak sıralanabilir. Bu modelde aydınlatmanın şiddeti odanın tamamını ışıklandırmaya yetecek düzeydedir ve mekan içinde çok fazla gölge yada iz düşümü oluşmasına imkan vermez.

Avize Modellerinde kullanacağınız ampül rengini sarı veya beyaz tercih etmek sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Işığın yayılım gücünü ayarlamak içinse dimmer anahtarlardan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde, ihtiyaç olmadığı durumlarda ışık gücünü düşürerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.   

Lokal Aydınlatma

Lokal aydınlatma ya da bir başka söylem ile görev aydınlatma, adında da anlaşıldığı gibi odalarda istenilen özel bir alanı aydınlatmak için kullanılır. Bu model aydınlatmaya örnek vermek gerekirse kitap okumak için belirlediğiniz köşelerde kullanılan okuma lambaları, abajurlar, makyaj masalarında kullanılan ampüller, mutfak tezgahı aydınlatmaları, banyo aynalarındaki aydınlatmalar şeklinde sıralanabilir.

Vurgu Aydınlatma

Vurgu aydınlatmalar; genelde ışık ihtiyacını karşılamaktan çok dekoratif zenginlik sağlamak için kullanılan aydınlatma modelidir. Mekanlarda kullandığınız ve daha ön plana çıkarmak istediğiniz tablolar, heykeller, resimler yada dekoratif objelere dikkat çekmek ve ışıklandırmak için tercih edilen aydınlatmalardır. Bir odada vurgu aydınlatma kullanacaksanız ışığın açısına dikkat etmeniz çok önemlidir. Evinizdeki herhangi bir sanat eserini ön plana çıkarmak istediğinizde ışığın direk olarak objeye gelmesini sağlamanız gerekir.

Bu model aydınlatmaya örnek vermemiz gerekirse mumlar, aplikler, abajurlar, niş aydınlatmaları, spotlar gibi sıralanabilir.

Seveceğiniz avize modelleri