Ofis Avize Modelleri

Ofis Avize Modelleri

Kategori: Eviniz İçin Avize Seçimi (2. Bölüm) Okunma: 1653

Ofislerde çalışanların bulunduğu bölümlerin doğru aydınlatılması yapılan işten alınan verimi arttırmak için çok önemlidir. Doğru Ofis Avize Modelleri kullanarak çalışma ortamına en uygun atmosferi sağlayabilirsiniz. 

Ofislerin aydınlatılma sistem ve yöntemleri evlerimiz için kullandığımız yöntemlerden daha farklıdır. Ev aydınlatmalarında genelde dekoratif ürünler tercih edilirken Ofis Avize Modelleri daha çok işlevsellik bakımından ön plana çıkarlar.

Ofis Avize Modelleri kullanılacak ofis ve çalışma bölümlerinin alan büyüklüğüne göre seçilmelidir. Kullanacağınız aydınlatma ürünü ofisin ve çalışma alanlarının her bir bölümünü doğru ve yeterli düzeyde aydınlatmalıdır. Ayrıca Ofis Avizelerinin verdiği ışık gücünü, rengini ve şiddetini de yine ofisinizin alan büyüklüğü ve düzenine göre seçmeniz çok önemlidir.

Ofis Aydınlatmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Ofisinizin kullanım alanı çok geniş ise mutlaka kuvvetli ışık veren bir Ofis Avize Modeli seçmelisiniz.

- Işığın psikoloji üzerindeki etkisini inceleyen uzmanlar ofislerde sarı renkli ışık kullanılmasını tavsiye ediyor. Güneş ışığına daha yakın bir renk olan sarı ışık çalışma ortamlarının daha huzurlu ve stresten uzak olmasını sağlıyor. Ancak işiniz çok geniş alana sahip bir yerde ve yüksek ışığa ihtiyaç duyan depo gibi bir alanda yapılıyorsa o zaman beyaz ışık kullanabilirsiniz.

- Ofisler yapılan işe göre çeşitlilik gösterdiğinden kullanılacak ışığın şiddeti ofisinizin büyüklüğü, tarzı, dekoru ve yapılan işe göre belirlenmelidir. Normal bir ofis ortamında 1000 lux ışık şiddeti yeterlidir.

- Ofis Avize Modeli seçerken ofisinizin çalışma alanlarının dekorasyonu, stili, yer döşemeleri ve dekorasyonda kullanılan renkleri çok belirleyicidir. Ofis Avizesi seçerken ofisinizin renklerinin ışığı yansıtma oranlarını dikkate almanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Beyaz renk ışığı 0,80 oranında yansıtırken gök mavi rengi ışığı 0,40 ve koyu kırmızı renk 0,10 değerlerinde yansıtmaktadır.

- Ofislerde aydınlatma giderlerinden tasarruf sağlamak için halojen, floresan ya da kompakt floresan lambaların eco tipleri ve LED aydınlatma çeşitleri tercih edilmelidir.

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.