Avize Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avize Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategori: Eviniz İçin Avize Seçimi (3. Bölüm) Okunma: 988

Ampulün evlerimizde ilk defa yandığı günlerden bu güne kadar geçen süre içinde aydınlatma ekipmanları büyük evrimler geçirerek insanlar için bir gereklilik olmaktan çok bir dekor unsuru haline gelmişlerdir. Ampul geçirdiği bu evrim süresi içinde modernleşerek günümüze ayak uydurmuş ve Avize Modellerine dönüşmüştür.

Avize kelimesinin tam tanıını yapmamız gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz. Mekanların tavanlarına asılan, şamdan veya ampullü olarak kullanılan, uygulandığı alana estetik bir şıklık kazandıran dekoratif bir aydınlatma çeşididir.

Avize seçmek gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir iştir. Eviniz için doğru avizeyi seçmek dekorasyonunuzu sade bir görünümden kurtaracağı gibi çok gösterişli yapabilir. Avize seçmek ev dekorasyonu için bu kadar önemli bir konu olunca da dikkat edilmesi gereken unsurlar avizenin büyüklüğü, modeli, rengi, güvenliği gibi bir hayli fazladır. 

Avize Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Avizeler evinizi ve dekorasyonunuzu gösteren en önemli detaylardır. Bu nedenle hatalı bir avize seçimi tüm evin görünümünü bozabilirken aynı zamanda doğru seçilmiş bir avize tam tersi evinizi muhteşem bir hale getirecektir.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de avize kullanacağınız her oda için farklı bir model ve tarz avize seçmenizdir. Kesinlikle her oda için aynı tarz bir avize seçmeyin. Her odanın kendine ait bir karakteri ve dokusu olmalı. Buna dikkat edin.

Avize seçerken aydınlatma güçlerini göz önünde bulundurun. Kullanacağınız odanın ihtiyacına göre yeterli bir aydınlatma vermesine dikkat edin. Çok güçlü ışık veren bir avize gözlerinizi yorabilir veya çok az ışık veren bir avize odanızı kasvetli bir hale sokabilir.

Seçeceğiniz avizenin boyutları kullanacağınız mekan ile doğru orantılı olsun. Büyük bir odada kullanılan küçük bir avize estetiği bozabileceği gibi küçük bir odada kullanılacak büyük bir avize odanın daha da küçük görünmesine yol açacaktır.

Etrafı koyu renkli bir avize seçecekseniz avizenin kol sayısının fazla olmasına dikkat edin. Çünkü koyu renk ışığı absorbe edeceğinden kol sayısı fazla olan bir avize ile bu durumu dengeleyebilirsiniz.

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.