Abajür Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abajür Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategori: Eviniz İçin Avize Seçimi (3. Bölüm) Okunma: 1116

Aydınlatma sistemleri evlerimizin dekorasyonunu göz önüne çıkaran en önemli etkenlerdir. Odalarımızda kullandığımız avizeler, aplikler, Abajürler ve masa lambaları gibi aydınlatma üniteleri evimizin tasarımına ruh ve görsellik katarlar. Bu aydınlatma ünitelerinin en önemlilerinden bir tanesi de Abajürlerdir. Abajürler sadece bir aydınlatma kaynağı olarak değil, estetik görünümleri ile de ev dekorasyonuna hareket katan aksesuarlar olarakta kullanılır.

 

Abajürler tarz, görüntü ve şekilleri ile her biri farklı bir geçmiş dönemi sembolize eder. Davul biçiminde yapılmış geometrik bir abajür ondukuzuncu yüzyılın ortalarında yaşanan modernizmi sembolize ederken altıgen şeklinde üretilmiş bir abajür yirminci yüzyılın başlarını sembolize eder. Ayrıca Abajürun üretim malzemesi bu sembollerin daha da belirgin olmasını sağlayabilir. Mesela alüminyum maddesinden üretilen ve sarı renkte ahşap kullanılan Abajürler ellili yıllarda çok popülerdi.

Abajürlerde de diğer aydınlatma ekipmanlarında olduğu gibi klasik tarz her zaman kalıcıdır. Bütün abajürlerin şapka stilleri değişik tarzlarda bulunur. Uzun şapkalı, geniş şapkalı veya eğimli şapkalı modeller vardır. 

Seçeceğiniz abajür düz kağıt veya kumaştan olacaksa çok dikkat edin. Bu tarz abajürler çok yönlü kullanıma sahiptirler ama kağıt malzemeler belli bir sertliğe sahip olduğu için abajür iskeletinin dik çubuklarını kullanamaz. Sadece alt ve üst yüzükler ile şeklini muhafaza eden kağıt abajürleri bu nedenle seçerken ve kullanırken dikkat etmek gerekir. Kumaş ile kaplanmış abajürler ise kumaşın esnek bir yapıya sahip olmasından dolayı iskeletin tüm kıvrımlarını sarabilir. 

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.