Doğru Avize Modeli Seçmek için Ölçü Nasıl Alınır

Doğru Avize Modeli Seçmek için Ölçü Nasıl Alınır

Kategori: Avize Genel Konular (2.Bölüm) Okunma: 3411

Modern yada klasik olsun farketmez Avizeler odalarımıza ve kullanıldıkları herhangi bir mekana görsellik kazandıran, bulundukları odanın karakterini yansıtan ve en önemlisi ortama ambians katan en güzel sanat eserleridir. 

Evlerimizin her zaman en önemli ve değer verilen aydınlatma tercihi olan Avizeler doğru kullanıldıkları zaman mekanlarımıza inanılmaz bir zenginlik ve derinlik katmaktadırlar. Odalarımızın her zaman merkezinde kendine yer edinmiştir olan Avizelerin bu nedenle seçiminde çok dikkatli davranmak durumundayız. Evimizin dekorasyonunu yaparken en az diğer eşya seöimlerine verdiğiniz önem kadar Avize seçimine de dikkat ve önem vermelisiniz. 

Bunun için Avize almadan önce iyi bir planlama yapmalısınız. Çünkü plansız yapılan bir avize seçimi sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Mağazada görüp çok beğendiğiniz bir avize evinize gelip odanıza taktığınızda aynı görselliği sağlamayabilir. Bunun nedeni Avizenin kullanılan mekana göre çok büyük, çok küçük, çok uzun veya çok kısa durması gibi plansız yapılan Avize Seçimi sonuçlarından kaynaklanır.

Avizemoda.com olarak siz değerli okuyucularımıza bu önemli konuda bilgi vermek ve bundan sonra yapacağınız Avize seçimlerinde daha doğru tercihler yapabilmeniz için birkaç adımda avizemizin ölçüsünü nasıl belirleyeceğimizi anlatacağız.

Odamızın Yüksekliğini Ölçelim

Bunun sebebi yüksek tavan mesafesi olan odalarda daha uzun avizeler çok estetik dururken, alçak tavan mesafelerine sahip olan odalarda daha kısa boylu avizelerle ile çok daha başarılı sonuçlar alınacaktır. Tavan yüksekliğine göre her 1 metrelik mesafeye karşılık 22-26 cm uzunluğunda avize kullanmak görsellik ve estetik olarak uygun olacaktır. 

İlk olarak yerden odanın tavanına kadar olan mesafeyi ölçelim. Bu ölçüm işlemi sonucunda tavan yükseklğimizin 2,5 metre olduğunu düşünerek hesap yapalım, 2,5x22=55 cm ve 2,5x26=65 yani 55 cm'den 65 cm'ye kadar olan avizeler odamız için uygundur.

Oda Zemininin En ve Boyunu Ölçelim
 
Odamızın kapladığı alanı yanı metrekare büyüklüğünü öğrenmek için duvardan duvara en ve boyunu ölçelim. Odamızın 3 metreye 4 metre oldugunu düşünerek hesabımızı buna göre yapacağız. Siz hesaplamalarda kendi ölçülerinizi kullanınız.

Bulduğumuz Değerleri Toplayalım

Ölçtüğümüz değerler olan en ve boy oranını toplayalım. 3+4=7 Bulduğumuz değeri odamıza en uygun avize uzunluğunu bulmak için 8 ile çarpalım. 7x8=56  çıkan sonuç bize cm olarak avize yükseliğini verir.

Yukarıda size gösterdiğimiz hesaplamalar tamamen fikir vermesi amaçlıdır. Ve kesin değerler olmayıp sadece ortalama değerler verir. Odanızın tasarımı ve mobilyalarınız doğrultusunda bu ölçüler dışına çıkabilir ve kendi zevkleriniz doğrultusunda daha uzun avizeler kullanabilirsiniz.

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.