Kaliteli Avize Nasıl Olmalıdır

Kaliteli Avize Nasıl Olmalıdır

Kategori: Avize Genel Konular (2.Bölüm) Okunma: 1742

Avizeler modellleri, tarzları ve şekilleri her ne olursa olsun dekorasyon ve mimarinin süper kahramanlardır. Bir mekanın dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Avizeler ev veya iş hayatımızı geçirdiğimiz alanlarımızın aydınlatma ihtiyacını bize verirken aynı zamanda estetik görsel ihtiyaçları da karşılayan dekoratif ürünlerdir.

Bir avize alırken ilk olarak kaplamasına ve metal kısmına dikkat etmeliyiz. Mutlaka çelik ve paslanmaz malzemeden imal edilmiş olmalı ki avizenizin kullanım süresi uzun olsun. Gövde ve kaplamaları paslanmaz maddeden olmayan avizeler zaman içinde neme bağlı olarak veya avizenizin temizlenmesi sırasında kullanılan ıslak bezler nedeniyle paslanmaya başlamaktadır. Bu nedenle avize alırken bu önemli detayı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Almak istediğiniz avize bir Kristal taşlı avize ise kalitesini anlamak için kaplama, gövde ve kristal taşlarını iyi incelemek gerekmektedir. Kristal taşlı avizenin beklenilen görselliği verebilmesi için birinci sınıf kalitede olması çok önemli bir konudur. Avizenin kristal taşlarının asfor özellikli olduğundan emin olun. Aksi durumda kristal taşlı avizenizin zaman içinde taşlarının sarardığını ve renk değiştirdiğini görürsünüz. 

Alacağınız avizenin kullanacağınız mekana estetik bir görsellik katması için en az avizenizin kaliteli olması kadar önemli bir husus daha vardır. O da avize seçerken mutlaka mekanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmasıdır. Mesela 60 m2 bir oda için üç kollu bir avize yeterli olmayacaktır. Bu büyüklükte bir mekan için kullanılması gereken avize en az altı kollu olmalıdır. Veya çevresi koyu renk camla kaplı avizelerde ışık yayılımı %35-40 oranında düşeceği için, avize kol sayısı yüksek modelleri kullanmak, yine dikkat etmemiz gereken detaylar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken detay ise, renkli kristal özelliği olan avize tercihi yaparken mutlaka kristalin kalitesine dikkat etmek gerekir. Avizede kristalize renkli cam kullanılmışolması avizenin kalitesini gösterir ve size uzun kullanım sağlar. Eger avizede kalitesiz kristal veya düz cam kullanılmışsa belli bir süre sonra rengini kaybederek odanıza kattığı görselliği eskisi kadar gözel sağlayamayacaktır.

Ayrıca seçtiğiniz kaliteli avizenin ayarlanabilir yani dimmer özellikli bir avize olması çok kullanışlı bir özelliktir. Ayarlanabilir bir avize ile mekanlarınıza ihtiyacınıza göre ışıklandırma yapabilir ve farklı ambiyanslar yaratabilirsiniz. 

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.