Doğru Avize Seçimi ile Aydınlatma Tasarımları

Doğru Avize Seçimi ile Aydınlatma Tasarımları

Kategori: Avize Genel Konular (2.Bölüm) Okunma: 2027

Kullanım amacına uygun Avize Seçimi yapılmış bir oda içinde bulunan insanlara görsel bir estetik sunmasının yanı sıra konfor ve ambians yaratır. İnsanlar için giyim ne kadar karakterlerimizi yansıtıyorsa Avizelerde odaların giysisidır ve onların karakterini yansıtır.

Avizenin yaydığı ışığın gücü, rengi ve odadaki yerleşimi, ortamda yaratmak istediğiniz ambiansı oluşturmakta önemli rol oynar. Avize kullandığınız odada ön plana çıkarmak istediğiniz aksesuar ve detayları Avizenin doğru konumlandırılması sayesinde ortaya çıkarabilirsiniz. Avizeler, kullanıldıkları alanlarda bulunan kişilerin ruhsal yapısının istenildiği noktaya çekilmesini sağlar.

Günümüz mimarisi ve tasarımında ’’ Tavanın ortasına bir Avize koyayım ve bütün oda aydınlasın’’ düşüncesi tamamen yok olmuştur. Artık tasarımcılar dramatik, nostaljik ve dekoratif Avize modelleri ile farklı farklı ambiyanslar yakalayacakları uyumlu aydınlatma unsurlarını beraber kullanmaktadır.

Doğru Aydınlatma Nedir?  

Doğru aydınlatma ışığı etkin ve dekoratif bir harmonide kullanarak; duvar, tavan, masa ve yerden aydınlatma ekipmanları ile kurgulamaktır. Aydınlatma ekipmanları aynı zamanda odada bir dekoratif obje olarak da kullanılmakta olduğundan odanın karakterine uygun tasarımlar da ön planda tutulmalıdır.

Doğru seçilmiş bir Avize ile aydınlatma tasarımı yapılacak odada hem ihtiyaç duyulacak ışığı sağlayacak hem de estetik olarak mekana artı bir görsellik ve ruh sağlayacak değişik formlarda elemanlar kullanmaya özen gösterin.

Aydınlatma tasarımı yapılacak mekan Avize ve diğer ışıklandırma ekipmanları seçiminde çok önemli bir kriterdir. Ev, ofis ve toplantı odalarında ihtiyaç duyulacak ışık miktarı farklıdır. Evlerde ihtiyaca göre bazen loş, bazen de aydınlık bir ortam yaratmak gerekir. Bu nedenle değişik Avize seçenekleri ile dekoratif aydınlatma ekipmanları bir arada kullanılırken odaya yayılacak ışığın gücünü kontrol edebilmek için dimmer anahtarlar bulunur.

Ofislerde ise genellikle gün ışığından fazla yararlanılamaz. Bu tarz özellikle gün ışığından yüksek oranda yararlanamayan odalarda, elinizden geldiğince doğal günışığına yakın, homojen aydınlatma sağlayacak avizeler ve armatürler kullanmak faydalı olacaktır. 

Toplantı odalarında ise bütün mekanı genel olarak aydınlatacak bir sistem yerine masa üzeri aydınlatma stili tercih edilmelidir. Sunum için projeksiyondan yararlanma sırasında ise karanlık bir ortam yaratılırken tavana avize ya da oluşturulacak gizli aydınlatmalarla loş bir ortam yaratılabilir.

Bu yazı ile alaklı ürünler aşağıda listelenmiştir.